FROM $5 HOME DELIVERY FEE AND WE SERVICE CAFE'S, RESTAURANTS, GROCERS, FOOD BUSINESSES & OUR NEIGHBOURING REMOTE COMMUNITES.

WELCOME TO OUR ONLINE PRODUCE DELIVERY SERVICE!

At Tablelands to Tabletop we source 100% locally grown produce directly from our farmers on the Atherton Tablelands. We have created a fabulous website where our customers can come to shop 24/7 with ease.

We service cafés, restaurants, grocers & other food businesses and we offer home delivery to our community on the Tablelands, Cairns & our remote neighbouring communities.

There are many benefits to supporting our Company:

*Our produce is picked fresh & delivered to you within a few days!

*Zero plastics – we don’t wrap our produce in plastic wrapping

*Low food miles & environmentally friendly – we travel in a small radius collecting & delivering our produce local

*Economical- Keeping dollars in our local community is extremely important to us. When you buy from us you can be sure to know that your dollars go right to our farmers & stay within our local community. We employ the services of locals & support our local shops when buying the necessary things to run our business

*Less waste – We take our farmers second grade & waste produce – second grade has zero difference to taste & nutritional value, it’s just the looks that can be a little different with a small mark, or too big or small in size. The waste produce is often donated to local animal shelters. When we can't source second grade we will purchase premium grade.

*Locally owned & operated - we are a family run company based in Mareeba

*Donations – we often donate food, offer dollars in sponsorship & offer our services within the community

*We follow the Covid-19 safe protocol by ensuring your produce is handled with care & we deliver to your door with humanless contact.

 

Mixed Boxes Ready to Go

  • Sample Box
    Regular price
    $28.00
    Sale price
    $28.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • DIY Fruit Platter
    Regular price
    $42.00
    Sale price
    $42.00
    Regular price
    $48.50
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Taster Box
    Regular price
    $48.00
    Sale price
    $48.00
    Regular price
    $54.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Sweets Grazing Box
    Regular price
    $60.00
    Sale price
    $60.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mixed Superfood Box
    Regular price
    $68.00
    Sale price
    $68.00
    Regular price
    $80.20
    Unit price
    per 
    Sold out
  • T2T Gift Hamper
    Regular price
    $74.35
    Sale price
    $74.35
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mega Box
    Regular price
    $88.00
    Sale price
    $88.00
    Regular price
    $95.50
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 10kg Small Surprise Box
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Regular price
    $50.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 15kg Medium Surprise Box
    Regular price
    $37.50
    Sale price
    $37.50
    Regular price
    $75.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 20kg Large Surprise Box
    Regular price
    $50.00
    Sale price
    $50.00
    Regular price
    $100.00
    Unit price
    per 
    Sold out

A SNEAK PEEK OF PRODUCTS AVAILABLE - HEAD OVER TO OUR SHOP ALL TAB!

  • Avocados - Shepard
    Regular price
    from $1.20
    Sale price
    from $1.20
    Regular price
    $2.50
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Bananas - Lady Finger
    Regular price
    from $4.50
    Sale price
    from $4.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Beef Jerky
    Regular price
    $7.50
    Sale price
    $7.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Blueberries
    Regular price
    from $8.50
    Sale price
    from $8.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chia Seeds - Black & White
    Regular price
    from $14.00
    Sale price
    from $14.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chocolate Coated Coffee Beans
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Coconut Chips
    Regular price
    $8.50
    Sale price
    $8.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Coffee
    Regular price
    from $12.50
    Sale price
    from $12.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Coffee Body Scrub
    Regular price
    $4.50
    Sale price
    $4.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cookies 4pk Gift Box
    Regular price
    $12.50
    Sale price
    $12.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cucumber - Italian Acid Free
    Regular price
    from $2.50
    Sale price
    from $2.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Custard Apple
    Regular price
    from $3.00
    Sale price
    from $3.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dragon Fruit - Red
    Regular price
    from $2.50
    Sale price
    from $2.50
    Regular price
    $45.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Eco Soap Bars
    Regular price
    $5.50
    Sale price
    $5.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Eggplant
    Regular price
    from $2.00
    Sale price
    from $2.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Eggs - Free Range
    Regular price
    from $7.50
    Sale price
    from $7.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Finger Limes
    Regular price
    from $7.50
    Sale price
    from $7.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Freeze Dried Fruit
    Regular price
    $13.80
    Sale price
    $13.80
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Garlic
    Regular price
    from $3.50
    Sale price
    from $3.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Garlic Press Black
    Regular price
    $19.00
    Sale price
    $19.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Garlic Press Stainless Steel
    Regular price
    $14.50
    Sale price
    $14.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Ginger - Organic
    Regular price
    from $7.50
    Sale price
    from $7.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Homewares Gift Set
    Regular price
    $99.00
    Sale price
    $99.00
    Regular price
    $121.50
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Honey - Raw
    Regular price
    from $5.00
    Sale price
    from $5.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jams, Chutneys & Pickles
    Regular price
    $6.50
    Sale price
    $6.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

T2T Recipes